فهرست اصلی

دیدنی ها


يك راديولوژيست اطفال در حاشيه بيست و ششمين كنگره بين المللي راديولوژي ايران با بيان اينكه انجام سونوگرافي داپلر(سونوگرافي از عروق) در سه ماهه نخست بارداري توصيه نمي‌شود، سونوگرافي‌هاي چند بعدي را براي شناسايي برخي از آنومالي‌ها (ناهنجاري‌هاي مادرزادي) و نارسايي‌ها سودمند برشمرد و افزود: انجام اين نوع سونوگرافي از سوي والدين صرفا براي داشتن تصوير و يا فيلمي از دوران جنيني درخواست مي‌شود.


کد خبر : 04618 تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۳۸۹

دكتر پروين عليپور، در گفت‌وگو با ایسنا، سونوگرافي‌هاي چند بعدي را در تشخيص ناهنجاري‌هايي چون « لب شكري»، آنومالي‌هاي ستون فقرات و مننگوسل موثر دانست اما درعين حال از انجام سونوگرافي‌هاي مكرر و بي‌مورد در دوران بارداري انتقاد كرد و افزود: هم اكنون در دنيا سونوگرافي‌هاي چند بعدي جز در موارد خاص توصيه نمي‌شود.

وي حرارت حاصل از سونوگرافي‌هاي چند بعدي را براي جنين مضر برشمرد و يادآور شد: همچنين دراين موارد حركات بيش از اندازه براي جنين خطرناك است.

اين راديولوژيست اطفال سونوگرافي را روش ارزشمند تشخيصي با هزينه و زمان كم در دوران بارداري عنوان كرد و افزود: اخيرا در مواردي هم از MRI براي تشخيص آنومالي‌ها در دوران جنيني استفاده مي‌شود.

عليپور با بيان اينكه درخواست سونوگرافي براي تشخيص آنومالي‌هاي ناهنجاري‌هاي جنين از هفته 24 بارداري توصيه مي‌شود، افزود: البته تشخيص مواردي از ناهنجاري‌هاي مادرزادي نظير منگوليسم از هفته 11 تا 14 بارداري امكانپذير است.

وي با بيان اينكه تعداد موارد درخواستي سونوگرافي در افراد مختلف با توجه به مشكلات موجود متفاوت است در پايان يادآور شد: در يك بارداري طبيعي حداكثر 3 بار سونوگرافي (يكبار در هر سه ماهه بارداري) توصيه مي‌شود.
برچسب ها :تشخيص  ناهنجاري‌  دوران  جنيني  باMRI 

مطالب مرتبط